Realizacja planu budowy plaży nad Zalewem Ruda: etapy budowy i wyzwania

Realizacja planu budowy plaży nad Zalewem Ruda: etapy budowy i wyzwania

Prace związane z realizacją koncepcji budowy kompleksu rekreacyjnego nad Zalewem Ruda, której pomysłodawcą jest samorząd Mławy, zostały oficjalnie rozpoczęte. Planowane jest stworzenie przestrzeni do kąpieli, w której przez cały lipiec dyżur będzie pełnić specjalnie zatrudniona służba ratownicza.

Plan ten został oficjalnie zaprezentowany jeszcze przed wyborami, które odbyły się 21 marca 2024. Burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski, starostowie z Działdowa i Mławy oraz wójtowie z gmin Iłowo-Osada i Lipowiec Kościelny (w tym były wójt Jarosław Goschorski) poinformowali media o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego planowanej inwestycji. Po wyborach, w wyniku których doszło do zmian na stanowiskach władz lokalnych, realizacja projektu stała pod znakiem wielkiego pytajnika. Jednak najnowsze doniesienia wskazują, że pomimo tych zmian kontynuacja planów jest prawdopodobna.

Zbliżający się okres wakacyjny wywarł presję na szybkim rozpoczęciem prac, które do ostatniego piątku nie zostały jeszcze podjęte. Sytuacja uległa zmianie w poniedziałek 10 czerwca, czyli 12 dni przed oficjalnym rozpoczęciem wakacji.

Na teren przyszłej plaży dostarczono już pierwsze partie piachu za pomocą ciężarówek. Wykorzystując specjalistyczny sprzęt, prace powinny być zakończone w najbliższych dniach. W ramach przygotowań do otwarcia kąpieliska, planowane jest wyznaczenie strefy kąpielowej bojami, organizacja punktów obserwacyjnych dla ratowników oraz instalacja niezbędnej infrastruktury. Wszystko wskazuje na to, że prace zostaną ukończone zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.