Zofia Orlicka PS. Danuta – pielęgniarka z Mławy

Zofia Orlicka PS. Danuta – pielęgniarka z Mławy

W związku z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Mławska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej przypomina o Zofii Orlickiej. Była to mieszkanka Mławy, która brała udział w Powstaniu Warszawskim. Jej pseudonim to Danuta. Jak się okazało, o p. Zofii Orlickiej grupa dowiedziała się podczas zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Sprawdzamy, co wiadomo na ten temat.

Zofia Orlicka kilka ważnych informacji

Zofia Orlicka, z domu Grzelińska, urodziła się 28 października 1902 roku w Mławie. Zmarła 19 lutego 1983 roku w Sopocie. Mieszkała w domu przy ulicy Długiej 5W Mławie, a w 1923 roku ukończyła gimnazjum im. Stanisława Wyspiańskiego. W 1925 r.  ukończyła szkołę handlową w Warszawie. Tam zaczęła pracować w pogotowiu ratunkowym. W 1928 r. ukończyła Warszawską Szkołę Pielęgniarstwa i rozpoczęła pracę w szpitalu w Wilnie. Kilka lat później wyszła za mąż za lekarza Jana Orlickiego. W czasie niemieckiej okupacji angażowała się w działalność konspiracyjną. Podczas Powstania Warszawskiego pomagała na poligonie jako pielęgniarka. W okresie powojennym przeniosła się do Gdańska a chwilę później potem do Sopotu.

Danuta podczas Powstania Warszawskiego

Kilka dni temu Grupa rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej przygotowała otwarte spotkanie, które dotyczyło właśnie postaci Danuty. W pełnej gości i starannie zaaranżowanym na powstańczą nutę wnętrzu o nieznanej dotąd postaci przypomniała Dorota Tadrzyńska. Podczas tego spotkania, swoje wiersze wygłosiła także w patriotycznym nastroju córka powstańca warszawskiego – Helena Grącka i Wiesława Palewska, a wiersz Dariusza Tadrzyńskiego odczytał jeden z rekonstruktorów Grzegorz Woliński. Uczestnicy spotkania mieli też okazję zapoznać się z prezentacją podsumowującą projekty, w których udział brało GRH LC. Okolicznościowe broszury rozdawali uczniowie SP nr 1 w strojach nawiązujących do warszawskich powstańców.

Jeśli chcesz przeczytać więcej informacji na temat Powstania Warszawskiego, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!