Mława solidaryzuje się w Ukrainą – jak można pomóc?

Mława solidaryzuje się w Ukrainą – jak można pomóc?

Burmistrz miasta Mława, pan Sławomir Kowalewski,  wystosował list do burmistrzów miast europejskich, które od lat pozostają zaprzyjaźnione z Mławą. Podkreślił w nich, że okazuje współczucie całemu narodowi Ukraińskiemu. Wyraził niepokój o żony, mężów, dzieci i rodziców wszystkich tych, którzy są obywatelami Ukrainy i mieszkają w Mławie. Prosił również o empatię i zrozumienie dla obywateli Ukrainy. Jak podkreślił, partnerstwo i przyjaźń to jedyna nadzieja i dowód na chęć zbudowania zjednoczonej i bezkonfliktowej Europy.

Mieszkańcy Mławy chętnie organizują pomoc dla uchodźców z Ukrainy

W wielu miejscach można znaleźć zorganizowane zbiórki dla uchodźców z Ukrainy. Zarówno dla tych, którzy przybywają na granicę, ale także dla tych, którzy pozostali na w swoim państwie i walczą na froncie. Zbiórki organizowane są zarówno przez prywatne osoby, jak i stowarzyszenia i organizacje. Na bieżąco o liście miejsc, gdzie odbywa się zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy, można dowiedzieć się na różnych portalach społecznościowych – to obecnie najszybsza metoda komunikacji. Zbierane są odzież, szczególnie ciepłe kurtki, skarpety, rękawiczki, ale także śpiwory, maty do spania, ciepłe koce. Również bardzo potrzebna jest żywność z długim terminem przydatności, ubrania i zabawki dla dzieci. Jeśli chodzi o rzeczy wysyłane na Ukrainę, to tamtejsze szpitale proszą o leki pierwszej pomocy, maseczki, opatrunki, leki przeciwbólowe, koce ratownicze. To wszystko jest pilnie im potrzebne.

Szukają wolontariuszy – można pomóc

Mławskie władze tworzą również bazę osób z Ukrainy, które chcą pomóc potrzebującym krajanom, którzy przybyli do Mławy i tutaj szukają schronienia. W specjalnie wystosowanym komunikacie napisali, że pilnie szukają tłumaczy wolontariuszy, którzy będą mogli pomóc w rozmowach z przybyłymi uchodźcami. Wszystkich chętnych zapraszają do Wydziału Komunikacji Społecznej i Medialnej Urzędu Miasta Mława. Znajduje  się w ratuszu w pokoju nr 5. Można przychodzić od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 a 15:30.

Warto dodać, że solidarność z Ukrainą można zauważyć w wielu miastach w Polsce, na przykład w w Chełmnie. 

Jeden komentarz o “Mława solidaryzuje się w Ukrainą – jak można pomóc?

Dodaj komentarz