Zaplanowano realizację obwodnicy miejskiej Mławy

Zaplanowano realizację obwodnicy miejskiej Mławy

Za moment centrum miasta zostanie wreszcie odciążone od ciężarówek i Tirów, ogłoszono już przetarg na budowę obwodnicy dla Mławy. Zadaniem tej nowej drogi ma być przekierowanie ruchu ciężkiego transportu z centralnej części miasta. Szacowany koszt tego przedsięwzięcia wynosi przekracza 180 milionów złotych.

Mława to miasto z bogatą historią, które posiada w swoim centrum wiele zabytkowych kamienic oraz ratusz. Przez jego środek biegnie droga wojewódzka nr 544, która łączy Brodnicę, Działdowo, Żuromin, Przasnysz oraz Ostrołękę. Trasa ta jest również wykorzystywana przez kierowców jadących do Warszawy czy Ciechanowa. W efekcie, centrum Mławy jest często zatłoczone i zakorkowane. Plany budowy obwodnicy mają na celu zmianę tego stanu rzeczy.

Planowana obwodnica będzie miała blisko 9 kilometrów długości i ominie miasto od strony zachodniej. Na południu będzie miała połączenie z węzłem „Mława Południe”, natomiast na północy z ulicą Gdyńską. Fundusze na ten cel przekazał samorząd województwa mazowieckiego, który przeznaczył na inwestycję 80 milionów złotych. Uzupełnieniem są środki z programu „Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027”, które wynoszą ponad 100 milionów złotych.

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego i kandydat KKW Trzecia Droga, PSL, Polska 2050 Szymona Hołowni do Sejmiku Województwa Mazowieckiego, podkreśla, że inwestycja ta jest długo oczekiwanym przedsięwzięciem, które znacząco poprawi funkcjonowanie ruchu drogowego, zwłaszcza po modernizacji trasy S7. Burmistrz Mławy, Sławomir Kowalewski, kandydujący na własne stanowisko z ramienia KWW Sławomira Kowalewskiego, zauważa, że ta nowa droga otworzy wiele nowych możliwości inwestycyjnych dla dynamicznie rozwijającej się Mławy.