Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej” w Mławie

Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej” w Mławie

W parku miejskim pojawiła się niecodzienna, krążąca po Polsce wystawa. Zawitała już do Warszawy, Łodzi, Rzeszowa, Sanoku oraz Przemyśla. Teraz czas na Mławę. O jaką interesującą wystawę chodzi?

Spacer po parku umili unikalna wystawa

W samym centrum natury w parku miejskim pojawiła się wystawa zatytułowana „Archiwa Rodzinne Niepodległej”. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”. Plenerową ekspozycję udostępniło Archiwum Państwowe w Warszawie — Oddział w Mławie. W 2019 roku oficjalnie rozpoczęto kampanię „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, dzięki podjętej inicjatywie przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych. Głównym celem akcji jest skupienie uwagi na wartości i znaczeniu pamiątek rodzinnych dla społeczeństwa. W projekt mogą zaangażować się osoby, które zdecydują się powierzyć własne pamiątki rodzinne takie jak np. fotografie, dokumenty i inne zbiory. W ten sposób wystawa pokazuje, że każdy jest wyjątkowy i ma za sobą wspaniałą historię, którą warto zaprezentować.

Co możemy znaleźć w plenerowej ekspozycji?

Ekspozycja została podzielona na 5 kategorii, a każda z nich odzwierciedla codzienne życie, domowe zacisze, modę, rozrywkę oraz zwyczaje w okresie II Rzeczypospolitej. Wystawę cechuje ukazanie dawnych rodzin chłopskich i arystokracji, ich kulturze oraz wierzeniach. Istotnym elementem jest przedstawienie roli kobiet i ich zasług w uzyskaniu niepodległości Polski. Archiwa pokazują wiele emocji z wydarzeń związanych z obroną i walką o ojczyznę. Wystawę nadzoruje dr hab. Anna Krochmal z Departamentu Popularyzacji Działalności Archiwalnej Naczelnej Dyrektora Archiwów Państwowej. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków MKiDN w ramach wieloletniego programu „Niepodległa” na lata 2017-2022. Warto wspomnieć, że wystawa została przygotowana przez studio Podpunkt oraz nominowana do konkursu Polish Graphic Design Awards za najlepszy polski projekt komunikacji wizualnej. Zachęcamy do obejrzenia wystawy w parku miejskim