W Mławie odbędą się warsztaty dla rodziców i kobiet w ciąży

W Mławie odbędą się warsztaty dla rodziców i kobiet w ciąży

W ostatnim czasie wszelkiego rodzaju problemy związane z macierzyństwem, są coraz chętniej poruszane. Jak wskazują psychologowie temat ten jest bardzo istotny. W dalszym ciągu w społeczeństwie brakuje przyzwolenia na to, by kobiety otwarcie mówiły o tym, co sprawia im trudność, czasem przykrość. Wydaje się, że wciąż utrzymuje się przekonanie, iż kobieta z pokorą musi znosić wszelkie trudności. Jakiekolwiek wspominanie o nich traktowane jest jako słabość, coś niestosownego. W gruncie rzeczy, takie podejście do roli matki w życiu rodziny, także w społeczeństwie jest traktowane w sposób archaiczny. Sprawia również, iż wiele matek popada w wyrzuty sumienia, o których jednocześnie nie może rozmawiać. Dlatego prowadzone są warsztaty, które poruszają tą tematykę. W ich trakcie można uzyskać wiele cennych informacji, które dotyczą nie tylko relacji matki z dzieckiem, ale też samych emocji, jakie powstają w matce. Zarówno w okresie ciąży, jak też po porodzie i w dalszym etapie wychowywania pociechy.

By zwrócić uwagę na potencjał dziecka

Czasem zdarza się, że niespełnione ambicje rodziców, ci przenoszą na dziecko. W efekcie dziecko staje się formą rekompensaty za brak osiągnięć lub ich niewystarczającą ilość. W takich sytuacjach okazuje się, że dziecko zatraca własną indywidualność. Przestaje być samodzielną osobą, która artykułuje swoje potrzeby, pragnienia, wykazuje zainteresowanie dziedzinami jej bliskimi. Staje się człowiekiem, który tak naprawdę realizuje czyjeś cele. Może to doprowadzić w przyszłości do sytuacji konfliktowych na płaszczyźnie rodzic – dziecko. Jednocześnie, w trakcie warsztatów, specjaliści omówią rozwój mózgu dziecka w odniesieniu do rozwoju intelektualnego. Wskażą, w jaki sposób można rozwijać naturalny potencjał dziecka. Istotnym elementem warsztatów jest także wskazanie cyklu emocjonalnego matki od momentu poczęcia dziecka, przez okres jego wychowania. Tak samo specjaliści przybliżą cykl rozwoju emocjonalnego dziecka.

Dla kogo jest warsztat?

Warsztat oczywiście jest dla matek, jak również ojców, którzy zamieszkują powiat mławski. Warsztaty prowadzą psycholog Karolina Majewska oraz psychoterapeutka Wioletta Lemańska.

Jak wspominają, z praktyki, którą prowadzą, zdają sobie sprawę, że warsztaty tego typu są potrzebne. Wiele kobiet zgłasza się z problemami, które na ogół są pomijane. Nie wiedzą, jak sobie poradzić z własnymi emocjami lub emocjami dziecka. Na co zwrócić uwagę. Warsztaty mają pomóc również w lepszym rozumieniu emocji dziecka, zmian jakie im zachodzą. Trzeba pamiętać, że emocje, sposób ich wyrażania są często pewnego rodzaju sygnałem, informacją. Dlatego tak ważne jest, aby w odpowiedni sposób reagować na te sygnały. To, w jaki sposób rodzice reagują na emocjonalne zachowanie dziecka, kształtuje jego późniejszą emocjonalność oraz osobowość.

Kiedy odbywają się warsztaty?

Pierwsze spotkanie, zatytułowane „Mózg dziecka” odbywa się 13-go września, o godzinie 16.00. Potrwa do godziny 17.30. Drugie spotkanie na ten sam temat przewiduje się na dzień 17-ty września, w tych samych godzinach.

Kolejny cykl spotkań, czyli „Trudne macierzyństwo” odbywa się o godzinie 9.30 i potrwa do godziny 11.00. Drugie spotkanie o tej tematyce odbywa się 21-go września, o wcześniej wspomnianych godzinach.

Również we wrześniu, dokładnie 27-go od godziny 16.00 wspomniane panie, prowadzą warsztaty pod tytułem „Emocje, które przytłaczają”. Drugie spotkanie z tego cyklu odbywa się już w październiku. Godziny spotkania są te same, co przy okazji pierwszego spotkania.

Cały blok warsztatów zwieńczony jest blokiem o tytule „Potencjał w wychowaniu”. Pierwsze spotkanie wypada we wrześniu, 29-go, start o godzinie 16.00. Drugie, w tym samych godzinach, specjaliści poprowadzą 6-go października.