Uważaj na oszustwa z wykorzystaniem płatności mobilnych – kolejne ostrzeżenie policji

Uważaj na oszustwa z wykorzystaniem płatności mobilnych – kolejne ostrzeżenie policji

Siły policyjne ponownie apelują o czujność wobec potencjalnych prób oszustw, które mają miejsce poprzez systemy płatności mobilnej. Mimo że realizacja transakcji za pomocą kodów jest prosta i wygodna, bardzo istotne jest, abyśmy zawsze wnikliwie analizowali każdą operację płatniczą oraz byli świadomi, komu udostępniamy nasze kody. Tragicznym przykładem może być sytuacja 28-letniej kobiety, która straciła 1000 zł, wierząc, że pomaga swojej bliskiej przyjaciółce w spłacie rachunków.

Młoda mieszkanka Płocka zgłosiła się do Komendy Powiatowej Policji w Płońsku po tym, jak padła ofiarą oszustwa. Została skontaktowana przez osobę podszywającą się pod jej znajomą za pomocą popularnej aplikacji do komunikacji. Ta rzekoma przyjaciółka prosiła ją o pożyczenie pieniędzy na pokrycie kosztów opłat, twierdząc, że ma zablokowany dostęp do swojego konta bankowego na dwa tygodnie i oczekuje na dodatkową weryfikację. Pieniądze były jej pilnie potrzebne. 28-latka zdecydowała się na pomoc i wygenerowała dwa kody do płatności mobilnych o łącznej wartości 1000 zł. Te kody przekazała oszustowi, myśląc, że to jej przyjaciółka, po czym zatwierdziła transakcje. Dopiero później dowiedziała się, że profil jej przyjaciółki został przejęty przez oszustów, którzy wysyłali wiadomości z prośbą o pożyczenie środków.

Policja z Płońska przekazuje jasne ostrzeżenie – jeśli zostaniemy poproszeni o pożyczkę, powinniśmy działać z rozwagą. Warto najpierw upewnić się, czy osoba, która prosi nas o pomoc, naprawdę jej potrzebuje. Jeżeli dostaniemy od znajomego prośbę o realizację przelewu za pomocą kodów do płatności mobilnych lub o przekazanie takiego kodu – warto zadzwonić do tej osoby i potwierdzić autentyczność takiej prośby. To może nas uchronić przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Zawsze pamiętajmy, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy nieznajomym osobom, nie wpłacać ich na konta podane przez obcych, nie udostępniać danych do logowania na nasze rachunki bankowe ani kodów do płatności mobilnych. Dbajmy o odpowiednie zabezpieczenie naszych danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów – radzi lokalna policja.