Szpital w Mławie na minusie

Szpital w Mławie na minusie

Jak się okazuje sytuacja ekonomiczno-finansowa szpitala w Mławie nie jest najlepsza. Podczas ostatniego posiedzenia zarządu wyszło na jaw, że szpital jest na minusie. Sytuację finansową Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mławie przedstawił Waldemar Rybak, dyrektor szpitala.

Półrocze na minusie

Jak wynika z oficjalnego raportu szpital na dzień 30 czerwca 2022 roku kończy z ujemnym wynikiem na koncie. Kwota ta wynosi -1 815 000 zł. Pierwotnie zakładano w tym czasie zysk, który miał oscylować w granicy 589 000 zł. Jak powiadomił Waldemar Rybak, na tak złą kondycję szpitala ma wpływ pandemia. Dyrektor szpitala podkreślił także, że na minusowe saldo wpłynęły lipcowe podwyżki z ubiegłego roku.

Kolejne podwyżki w szpitalu

To nie koniec podwyżek, ponieważ w najbliższym czasie pojawią się kolejne podwyżki dla pracowników działalności podstawowej. Niestety w tej kwestii nie udało się osiągnąć porozumienia, dlatego w tej sprawie zostanie wydane osobne rozporządzenie. Na ten moment nie wiadomo jednak, jakie podwyżki czekają na pracowników.

Jest szansa na pozytywne zakończenie roku finansowego?

Pomimo tego, że półrocze zamknięto na minusie, to jest szansa, że cały rok będzie jednak z dodatnim saldem. Jak to możliwe? Otóż od 1 lipca nastąpiły zmiany w miesięcznym kontrakcie z NFZ. Kontrakt obejmuje wzrost wszystkich świadczeń medycznych średnio o 22,4%. Jest to dobra wiadomość, która z pewnością wpłynie pozytywnie na ostateczne rozliczenie tego roku.

Czy w szpitalu zatrudniona jest odpowiednia liczba ludzi?

Wiele osób poddaje także wątpliwości, czy w szpitalu zatrudniono odpowiednią liczbę pracowników. Głos w tej sprawie zabrała Jolanta Karpińska, która jest członkiem zarządu powiatu mławskiego. Zapytała ona dyrektora, czy liczba zatrudnionych osób jest wystarczająca. Jak wynika z jego wypowiedzi, nie ma absolutnie żadnych problemów z obsadzeniem dyżurów w NPL oraz na SOR. Będziemy śledzić na bieżąco, jak wygląda sytuacja w mławskim szpitalu.