Spotkanie z Tomaszem Tyszką i wystawa plenerowa w ramach I Festiwalu Dnia Archiwisty w Mławie

Spotkanie z Tomaszem Tyszką i wystawa plenerowa w ramach I Festiwalu Dnia Archiwisty w Mławie

Zapraszamy na wydarzenie organizowane przez Oddział Archiwum Państwowego w Warszawie, które ma miejsce w Mławie. To część obchodów I Festiwalu Dnia Archiwisty, skierowana do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Spotkanie z Tomaszem Tyszką, pt. „Kolekcjoner, zbieracz czy domowy archiwista”, będzie miało miejsce 27 września 2023 roku, między godziną 9:00 a 15:00.

Wydarzenie odbędzie się przy ulicy Narutowicza 3, w budynku Oddziału Archiwum. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli zapoznać się z kolekcją prywatną Tomasza Tyszki, poety i regionalisty. Każda zarejestrowana klasa będzie miała możliwość uczestnictwa w jednej jednostce lekcyjnej trwającej 45 minut. Prosimy o rezerwację godzin odwiedzin – decyduje kolejność zgłoszeń.

W dodatku, funkcjonować będzie punkt konsultacyjny dla domowych archiwistów, czynny między godzinami 10:00 a 15:00. W tym miejscu będzie można uzyskać eksperckie porady na temat bezpieczeństwa, przechowywania i zbierania prywatnych kolekcji dokumentów oraz informacji niezbędnych do stworzenia drzewa genealogicznego.

Chcielibyśmy poinformować, że na Starym Rynku w Mławie, przed pomnikiem św. Wojciecha, znajduje się również wystawa plenerowa pt. „Historia dokumentem pisana”. To wspólny projekt wszystkich 33 Archiwów Państwowych tworzących polską sieć archiwalną. Każde z nich prezentuje na wystawie najstarszy dokument ze swojej kolekcji. Ekspozycję tworzą m.in. średniowieczne dokumenty papieskie, królewskie, klasztorne, miejskie i cechowe. Zapraszamy do zwiedzania.