Seniorka z naszych okolic nie dała oszukać się złodziejowi

Seniorka z naszych okolic nie dała oszukać się złodziejowi

W dobie internetu nie trudno spotkać oszustów, którzy szukają coraz to nowszych możliwości na to, aby oszukać inne osoby. Nie oznacza to, że nie brakuje także i takich, którzy w dalszym ciągu próbują oszukać na bardziej znane metody. Ostatnio mławska policja otrzymała sygnały o próbach oszustwa metodą na wnuczka. Takich zgłoszeń w ostatnim czasie jest coraz więcej. Kilka dni temu telefon od takiego oszusta odebrała 90-letnia mławianka. Seniorka usłyszała, że ktoś z jej rodziny miał wypadek. Jak to bywa w takich przypadkach, pilnie potrzebna jest duża suma pieniędzy.  Na szczęście kobieta nie dała się nabrać. Policja alarmuje, że przestępcy w dalszym ciągu oszukują starsze osoby właśnie taką metodą. Jedyny co, to wprowadzają niewielkie modyfikacje. Sprawdzamy, co wiadomo w tej sprawie.

Kobieta powiadomiła o wszystkim swoją rodzinę

Starsza kobieta, po odebraniu telefonu, szybko zorientowała się, że ma doczynienie z oszustem. Szybko zakończyła rozmowę i powiadomiła rodzinę. Taka postawa jest godna pochwały, bo niestety nie wszyscy seniorzy jednak zachowują czujność i ostrożność. Na szczęście kobieta nie padła ofiarą oszustwa, a to wszystko dzięki rozmowom z rodziną. Właśnie dlatego policjanci apelują do rodzin osób starszych, aby na każdym kroku przypominali swoim rodzicom, dziadkom, wujkom czy ciociom o tym, że w takich sytuacjach trzeba zachować ostrożność i zawsze skontaktować się z bliskimi.

Jakie zasady ostrożności należy zachować?

Nigdy, pod żadnym pozorem nie można przekazywać pieniędzy obcej osobie. I to bez względu na to, jaką historię usłyszymy po drugiej stronie telefonu. Każdą informację, przekazaną w ten sposób należy dokładnie zweryfikować. Należy uświadomić także jakie schematy działania podejmują oszuści. Często łączą metodę na wnuczka z metodą na policjanta. Schemat działania jest praktycznie zawsze taki sam. Najpierw dzwonią do osoby, najczęściej jest to zapłakana kobieta. W trakcie rozmowy informuje, że ktoś z bliskich miał wypadek i musi zapłacić osobie pokrzywdzonej odszkodowanie. Po chwili dzwoni mężczyzna, który podaje się za policjanta. Potwierdza informację o wypadku.

W dalszym ciągu dochodzi do przykrych sytuacji

Policjanci apelują do rodzin seniorów oraz pracowników placówek bankowych o informowanie starszych osób, w jaki sposób działają oszuści. Tylko nagłaśnianie takich sytuacji spowoduje, że seniorzy zachowają ostrożność. O tym, że metoda na wnuczka wraca do łask i schemacie jej działania, pisaliśmy tutaj.