Modernizacja Zalewu Ruda po raz kolejny przesunięta w czasie

Modernizacja Zalewu Ruda po raz kolejny przesunięta w czasie

Czytelnicy informują, że po raz kolejny został przesunięty termin rozpoczęcia prac modernizacyjnych na terenie Zalewu Ruda, który mieści się w powiecie mławskim w gminie Iłowo-Osada. Jak sami mówią, termin nie jest znany, a dodatkowo kilkukrotnie został już przesunięty. Mieszkańcy niecierpliwią się tymi zmianami, bo sam Zalew Ruda jest jedną z większych naturalnych atrakcji w tej okolicy.

Miała ruszyć modernizacja a tymczasem brak wyznaczonego terminu

Jeszcze w ubiegłym roku, latem podano do informacji, że modernizacja rozpocznie się w krótkim terminie. Na teren zalewu miały wkroczyć koparki, po których do dzisiaj nie ma żadnego śladu. Tym bardziej, że istnieje inny problem, z wyłonieniem wykonawcy przetargu. Mieszkańcom trudno porozumieć się z przedstawicielami Wód Polskich w Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie Zarząd Zlewni w Ciechanowie. Apelują do mediów z prośbą i pomoc. Jak udało się ustalić, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zaplanowało rozpisanie przetargu na wykonanie robót budowlanych w ramach tych inwestycji dopiero na IV kwartał 2022 roku. Cały proces modernizacji zaplanowano na dwa etapy i każdy z nich rozpisano oddzielnie. Co w praktyce oznacza wydłużenie trwania przetargu. Cała inwestycja łącznie będzie wynosić około 18 milionów złotych. A długość realizacji ma wynieść dwa lata od momentu wyłonienia zwycięzcy przetargu.

Zbiornik Ruda i jego historia

Zalew Ruda znajduje się na terenie dwóch województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Granica pomiędzy tymi dwoma województwami znajduje się częściowo po stronie północnej, częściowo po południowej, a w pewnym momencie przebiega prostopadle przez zbiornik. Taka granica skomplikowała trochę modernizację zbiornika, z tego powodu, że jednostki samorządowe nie potrafiły podzielić zadań pomiędzy sobą. Jest to jeden ze 140 sztucznych zbiorników na terenie Polski o pojemności powyżej 1 hm3. Sam zbiornik powstał w latach 70 ubiegłego wieku i zajmuje ponad 30 hektarów. Jest naturalnym środowiskiem do życia wielu zwierząt wodnych.

Jeden komentarz o “Modernizacja Zalewu Ruda po raz kolejny przesunięta w czasie

Dodaj komentarz