Mławianka straciła pieniądze ze swojego konta – oszuści znów atakują

Mławianka straciła pieniądze ze swojego konta – oszuści znów atakują

Wydział Kryminalny mławskiej komendy policji prowadzi postępowanie, dotyczące oszustwa z wykorzystaniem popularnej platformy ogłoszeniowej. Niedawno mieszkanka naszego miasta padła ofiarą takich oszustw. Kobieta sądziła, że wysłany link jest płatnością za wystawioną przez siebie odzież. Jednak jak się okazało, zamiast płatności, straciła kilkaset złotych. Niestety, pomimo ciągłych informacji na temat różnych cyberprzestępstw, oszuści znajdują coraz to nowsze metody.

Mławianka straciła pieniądze z konta – znany schemat działania przestępców

Kobieta na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiała na sprzedaż ubrania. Szybko okazało się, że jest potencjalny klient. Otrzymała wiadomość e-mail o wpłacie za zakupiony towar. Niestety był to błędny link, który miał ją przekierować do banku. Kobieta kliknęła w niego, a następnie zalogowała się do swojego internetowego konta bankowego. Na błędnej stronie banku wpisała również wszystkie dane ze swojej karty kredytowej. Kobieta, zanim zdążyła się zorientować o próbie kradzieży i zablokować konto, okazało się, że zniknęło już z niego kilkaset złotych. Jak informuje asp. szt. Anna Pawłowska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mławie, nie jest to pierwszy taki przypadek.

Jak działają cyberoszuści?

Najpopularniejszą metodą jest phishing, czyli atak, który oparty jest na fałszywych wiadomościach e-mail lub SMS. Przestępcy próbują w ten sposób spowodować, abyś podjął działanie zgodnie z ich zamierzeniami. Cyberprzestępcy podszywają się m.in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, policjantów, operatorów telekomunikacyjnych. Zdarza się również tak, że udają naszych znajomych lub bliskich, wszystko po to, aby wyłudzić dane do konta bankowego lub karty kredytowej oraz portali społecznościowych. Policjanci apelują, aby zawsze zachowywać ostrożność i o wszystkich próbach kradzieży informować niezwłocznie policję. Jeśli otrzymałeś podejrzany SMS lub e-mail, natychmiast go usuń.