Miała być wymiana pieców, a tymczasem nie przyjmują nowych wniosków

Miała być wymiana pieców, a tymczasem nie przyjmują nowych wniosków

W 2021 roku, przyjęta została przez Radę Miasta Mława Wieloletnie Prognoza finansowa, według której wyznaczono specjalną kwotę dofinansowań do wymiany źródeł ciepła. Ta wymiana miała dotyczyć mieszkańców gminy i obowiązywać w latach 2022-2023. Kwota przeznaczona na ten cel to 200 000 złotych. Wszystko w teorii brzmi bardzo dobrze, natomiast w praktyce pojawiają się problemy. Piece są w przeważającej części zamienione zostają na piece gazowe, a do tego potrzebne jest podłączenie linii gazowej. Problem w tym, że Polska Spółka Gazownictwa nie chce zawierać nowych umów o przyłącza.

W czym tak naprawdę jest problem?

Mieszkańcy miasta poprosili o interwencję na ten temat prasy. Pojawiła się bowiem informacje, że PSG wstrzymuje wnioski na terenie całej Polski do końca 2023 roku. Jako oficjalny powód podaje się deficyt środków finansowych. Jak udało się ustalić w mławskim ratuszu, PSG poinformowało, że wnioski będą przyjmowane, a Spółka postara się uzyskać środki na budowę nowych przyłączy. Taką informację przekazała pani Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Mławie. Jest to jednak zapowiedź Polskiej Spółki Gazownictwa, która nie jest jeszcze potwierdzoną informacją.  Nie do końca wiadomo, kiedy ma się to wyklarować.

Ratusz pomoże w sprawie, będzie informował na bieżąco o nowych postanowieniach

Mławski Urząd Miasta zapowiedział, że dokładnie przeanalizuje sprawę i będzie na bieżąco informował o nowych decyzjach w tej sprawie. Zgodnie z przyjętą uchwałą z dnia 18.05.2021 roku w sprawie zasad udzielania dotacji na dofinansowanie lub finansowanie kosztów wymiany źródeł ciepła ma odbywać się od 1 czerwca do 30 września bieżącego roku. Jest to jeszcze sporo czasu na to, aby dokładnie przeanalizować sprawę i ustalić co dalej z dofinansowaniami. Niestety, wiele osób, które zamierzają skorzystać z dofinansowania, zostało w tym momencie z jedną wielką niewiadomą. Mamy nadzieję, że spraw w najbliższym czasie się wyjaśni.

Jeden komentarz o “Miała być wymiana pieców, a tymczasem nie przyjmują nowych wniosków

Dodaj komentarz