Marsz i rajd rowerowy w rocznicę Bitwy pod Mławą

Marsz i rajd rowerowy w rocznicę Bitwy pod Mławą

27 sierpnia odbędzie się Marsz Obrońców Mławy oraz rowerowy Rajd Obrońców Mławy. Trasa zarówno marszu, jak i rajdu będzie przebiegać odcinkami oznakowanego Mławskiego Szlaku Turystycznego. Oba wydarzenia dotyczą obchodów upamiętniających Bitwę pod Mławą. Sprawdzamy, co więcej wiadomo w tym temacie. 

Szczegóły dotyczące marszu 

Obie grupy, zarówno piesza, jak i rowerowa wyruszą z parkingu pod lasem przy Rondzie Flagi Polskiej. Grupa piesza wyruszy równo o godzinie 10:00. Dla każdego, kto będzie chciał wziąć udział w pieszej wędrówce przewidziano trasę z dystansem 7 kilometrów. Kończyć będzie się pod Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach Zawadzkich. Tam zostanie podstawiony autokar, który zawiezie wszystkich do centrum miasta. Na trasie będą przewodnicy, czyli członkowie Stowarzyszenia Mława Miasto Zabytkowe oraz pracownicy Ziemi Zawkrzeńskiej oraz Nadleśnictwa Dwukoły. 

Rajd rowerowy – szczegóły

Start rajdu przewidziany jest na godzinę 11:00 z parkingu pod lasem przy Rondzie Obrońców Mławy. Trasa dla rowerzystów wynosić będzie 37 kilometrów. Grupa będzie pod przewodnictwem członków Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Warto wcześniej zarejestrować się na rajd. Wystarczy wysłać mail do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji lub przynieść wypełniony wydruk osobiście. Formalności będzie można dopełnić także przed startem, jednak może spowodować to znaczne kolejki. 

Bitwa pod Mławą

Bitwa pod Mławą miała miejsc na północy Mławy. Walki rozgrywały się między 1-3 września 1939 roku. Była to jedna z pierwszych bitew na ziemiach Polski podczas II wojny światowej. Między sobą walczyły siły Polskie Armia Modlin, która dowodzona była przez gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego. Po stronie niemieckiej walczyła 3 Armia pod dowództwem gen. Georga von Küchlera. Dziś uznaje się, że była to jedna z najważniejszych bitew całej kampanii wrześniowej. Pokazał zalety jak i wady każdej ze stron. Warto więc uczcić jej pamięć i udać się w upamiętniający marsz lub rajd i dowiedzieć się więcej szczegółów.