Koniec 2024 przyniesie zmiany w zatrzymywaniu pociągów PKP Intercity w Mławie

Koniec 2024 przyniesie zmiany w zatrzymywaniu pociągów PKP Intercity w Mławie

Planowany na grudzień 2024 nowy roczny rozkład jazdy pociągów PKP Intercity przewiduje istotne zmiany. Jak ujawniono, tradycyjny przystanek na stacji Mława zostanie zastąpiony przez zmodernizowany przystanek Mława Miasto.

Na początku obecnego roku wybuchła kontrowersja w związku z tą sprawą. Wywołała ją Paulina Matysiak, posłanka na Sejm, która wystosowała interpelację do ministra infrastruktury. Zażądała ona wyjaśnień dotyczących planów zatrzymania pociągów PKP Intercity na stacji Mława Miasto.

W interpelacji posłanki odnajdujemy słowa: „Mieszkańcy Mławy i powiatu mławskiego zaapelowali o moją interwencję, domagając się odpowiedzi na pytanie, dlaczego pociągi spółki PKP Intercity nie mają zamiaru zatrzymywać się na przystanku kolejowym Mława Miasto. Jak twierdzą, firma bez wcześniejszej analizy wielokryterialnej odmawia uwzględnienia tej stacji”.

Paulina Matysiak podkreśliła fakty z 2021 roku, kiedy to blisko przystanku Mława Miasto powstało centrum przesiadkowe. Centrum obsługuje nie tylko pasażerów korzystających z lokalnych linii autobusowych działających w powiecie, ale również tych, którzy podróżują autobusami dalekobieżnymi.

Pasażerowie mają możliwość przejścia z pociągów Kolei Mazowieckich do autobusów i kontynuować swoją podróż do innych miejscowości. Jak zauważa posłanka Matysiak, założeniem samorządu lokalnego było przekształcenie przystanku Mława Miasto w główną stację, na której miałyby się także zatrzymywać pociągi długodystansowe.

Obecnie pociągi PKP Intercity zatrzymują się na stacji Mława, gdzie perony są o 100 metrów krótsze od tych na przystanku Mława Miasto.