Amerykańskie nuty w każdym wydaniu

Amerykańskie nuty w każdym wydaniu
fot. pixabay.com

Trwają przygotowania do festiwalu Victora Younga. Chociaż dopiero za jakiś czas będziemy mogli zanurzyć się w inspiracjach płynących z twórczości tego amerykańskiego kompozytora, to już teraz miejscowe instytucje kulturalne zapraszają dzieci i młodzież do wzięcia udziału w wyjątkowych konkursach.

Dobra organizacja

Organizatorami obydwu konkursów jest Miejski Dom Kultury wraz z Urzędem Miasta Mława i fundacją For Art. Ich celem jest propagowanie twórczości Victora Younga wśród młodych odbiorców. W zależności od zainteresowań młodzież szkolna może wyrazić się plastycznie lub z pomocą słów, co jest nowością przygotowaną do tegorocznej edycji. Konkursy organizowane są w trzech kategoriach wiekowych, aby zapewnić wiarygodną i dopasowaną do wieku uczestników ocenę pracy. Regulaminy i karty zgłoszeniowe dostępne są na stronie internetowej Miejskiego Domu Kultury, a termin zgłoszeń upływa 17 września. Młodzi artyści mają więc sporo czasu na przygotowanie swoich arcydzieł.

Forma wizualna

Pierwsza z form artystycznej rywalizacji na stałe wpisała się już w harmonogram festiwalu. Konkurs plastyczny, którego celem jest tworzenie ilustracji inspirowanych muzyką to ciekawa forma aktywności w czasie wolnym od szkoły. Prace mogą zostać wykonane w dowolnej technice płaskiej, która umożliwi ich późniejszy przedruk, a format powinien mieścić się między A4 i A2. Po wybrykach nad wodą lub na placu zabaw, tworzeniem sztuki mogą zająć się nawet najmłodsi. Wystarczy przygotować narzędzia i materiały, włączyć jeden z utworów Wiktoria Younga dostępnych na stronie internetowej Domu Kultury i namalować muzykę.

Słowem wyśpiewane

Kolejną propozycją dla młodych twórców, którzy wolą przedstawiać swój punkt widzenia w formie pisanej, jest konkurs literacki pod tytułem „Gdzie są skrzypce Younga”. Podczas pisania pracy konkursowej można zachować pełną dowolność formy, gdyż może być to utwór poetycki lub proza. W dodatku odniesienie do twórczości Victora Younga pojawić się może jako dosłowne nawiązanie. Jednak metaforyczne przedstawienie koncepcji także znajdzie uznanie komisji. Ta dowolność z pewnością pozytywnie wpłynie na możliwość zabawy stylem pisarskim wśród młodych uczestników konkursu. Pozwoli też na swobodne przekazanie swojej inspiracji. Jeśli Ty lub Twoje dziecko szukało tematu do opisania, pomysł znalazł się sam.

Ameryka w Mławie

Victor Young uchodzi w Mławie za ważną postać historii, choć jest z nią związany tylko pośrednio. Artysta pochodził z polskiej rodziny żydowskiej z Mławy, ale urodził się już po jej emigracji za ocean. Po przedwczesnej śmierci matki wrócił do Polski, by zamieszkać z dziadkami w Warszawie. Była to jednak decyzja jego ojca. To w Polsce wychował się, uczył, studiował i debiutował jako muzyk, ale dużo większy wpływ miał na kulturę amerykańską. Do dziś jego utwory uznaje się za sztandarowe przykłady muzyki jazzowej. Choć ten wielki twórca otwarcie nie przyznawał się do polskiego pochodzenia, dla Mławy stał się swoistym symbolem.