Praca Mława – jakich specjalistów brakuje na rynku pracy?
Mława to średniej wielkości miasto, siedziba władz powiatowych i gminnych. Jeśli chodzi o profil gospodarczy, dominują w nim handel i usługi. Działają tu jednak także zakłady przemysłowe. Największym pracodawcą jest firma z koreańskim kapitałem, produkująca telewizory, monitory oraz systemy audio do samochodów. W Mławie rozwinięte jest też przetwórstwo spożywcze, drzewne, branża materiałów budowlanych. Jeśli szukasz pracy w tym mieście, przyda Ci się wiedza, w jakich zawodach brakuje pracowników i kto ma duże szanse na zatrudnienie się od ręki.
Mława – w jakich zawodach brakuje pracowników?
Stopa bezrobocia w powiecie mławskim jest zbliżona do wskaźnika krajowego (wg danych GUS na luty 2022 r. wynosiła 5,7% w powiecie mławskim, 5,5% w Polsce). Mława i okolice nie borykają się zatem z dużym problemem bezrobocia. W mieście działa ponad 3,5 tys. podmiotów gospodarczych, w tym 2 zatrudniają co najmniej 1000 osób, a 3 między 250 a 999 pracowników. Mława może być więc miejscem na rozwój kariery zawodowej i bez wątpienia znajdziesz tu dobrego, solidnego pracodawcę. Najnowsze oferty dostępne są na stronie: praca Mława – praca.pl. Warto regularnie je przeglądać.
Jak więc wygląda sytuacja na rynku pracy w powiecie mławskim? W ocenie pomogą wyniki badania Barometr zawodów, w którym znajdziemy wykaz zawodów deficytowych i zawodów nadwyżkowych we wszystkich powiatach, województwach i w skali krajowej.
Kto zatem znajdzie najwięcej ofert typu praca Mława i okolice? Na liście zawodów deficytowych w powiecie mławskim znaleźli się:
- pracownicy budowlani – betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inspektorzy nadzoru budowlanego, kierownicy budowy, murarze i tynkarze, monterzy instalacji budowlanych, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego, robotnicy budowlani, brukarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie,
- pracownicy zakładów przemysłowych o różnorodnym profilu – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie elektrycy i energetycy, inżynierowie mechanicy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, monterzy maszyn i urządzeń, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy przetwórstwa spożywczego, przetwórcy mięsa i ryb, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, pracownicy ds. jakości, specjaliści ds. organizacji produkcji, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, ślusarze, technicy mechanicy,
- pracownicy branży TSL – kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy,
- pracownicy edukacji – nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych,
- pracownicy sektora usług medycznych – lekarze, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci,
- pracownicy sektora spożywczego – cukiernicy, piekarze,
- pracownicy branży beauty – fryzjerzy, kosmetyczki.
Wykaz zawodów deficytowych jest mocno zróżnicowany pod względem ofert pracy. Mława i jej najbliższe okolice to zatem dobre miejsce zarówno dla wykształconych specjalistów – inżynierów, lekarzy, nauczycieli, jak i osób po szkołach zawodowych czy branżowych. Warto też wspomnieć o zawodach nadwyżkowych w powiecie. Ich spis jest o wiele krótszy. Na liście znajdują się ekonomiści, kucharze, specjaliści technologii żywności i żywienia oraz technicy budownictwa.
Praca Mława – jak i gdzie szukać pracy?
Jak zostało już powiedziane – w Mławie praca jest dostępna, ale aby ją zdobyć, trzeba wykazać się motywacją i chęcią. Mało kto ma tyle szczęścia, aby znaleźć zatrudnienie, biernie czekając na propozycje.
Jak szukać pracy? Przede wszystkim trzeba zacząć jak najszybciej i nie zostawiać przygotowywania CV czy przeglądania ofert na bliżej nieokreślone kiedyś. Im dłużej pozostaje się na bezrobociu, tym trudniej wrócić do aktywności zawodowej. Dobrze jest przygotować sobie plan działania. Wybrać dni i godziny na przeglądanie ofert i aplikowanie. Nie warto wysyłać CV na wszystkie ogłoszenia, jakie wpadną nam w ręce, lepiej natomiast skupić się na propozycjach pracy, które nam naprawdę odpowiadają.
Gdzie szukać pracy? Największą bazę ofert w jednym miejscu oferują portale z ogłoszeniami pracy, np. praca.pl. Na tej stronie znajduje się wiele ułatwień dla kandydatów – intuicyjna wyszukiwarka ogłoszeń, kreator CV czy kalkulator wynagrodzeń. Ogłoszenia w internecie pojawiają się też w social mediach oraz na stronach firmowych pracodawców. Na pewno warto również odwiedzić Powiatowy Urząd Pracy. Mieści się on przy ul. Wyspiańskiego 7. Z PUP można kontaktować się też telefonicznie albo online.