Bezpieczne lodowisko – strażacy przyłączyli się do akcji

Bezpieczne lodowisko – strażacy przyłączyli się do akcji

Strażacy w Mławie przyłączyli się do akcji pod tytułem „Bezpieczne lodowiska 2022″ Ferie zimowe w województwie mazowieckim rozpoczynają się 29 stycznia i jest to czas, kiedy uczniowie mają chwilę odpoczynku. Właśnie w związku z tym Państwowa Straż Pożarna przygotuje lodowiska lub też mniejsze ślizgawki na terenie między innymi boisk szkolnych, parków lub osiedli. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczny wypoczynek i atrakcje sportowe dla dzieci z okolicy.

Wsparcie podczas przygotowania lodowisk

Jeśli chcemy, aby w okolicy znalazła się ślizgawka lub lodowisko, to należy złożyć pisemną prośbę dyrektora szkoły, jeśli miałaby się ona znaleźć na boisku lub zarządcy terenu, na przykład osiedla. Taką zgodę należy wysłać do jednostki strażackiej. Nie jest to jedyny warunek, gdyż sam teren pod wylanie lodowiska musi być odpowiednio przygotowany. Teren musi zostać wyrównany, nawierzchnie musi zostać usypana z wałów piaskowych lub śniegu. Odpowiednie przygotowanie terenu należy do osoby, która zgłasza chęć udziału w akcji.

Warto o tym pamiętać!

Co roku dochodzi do wielu wypadków, które wynikają z pozostawienia dzieci bez opieki. Statystyki są straszne i pokazują, że pomimo wielu akcji ostrzegawczych, co roku w okresie zimowym pod lodem ginie kilkanaście osób, nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Przestrzegając kilka ważnych zasad, można całkowicie zapobiegać takim wypadkom. Pamiętajmy, by nie zostawiać dzieci bez opieki, a jeśli wychodzimy, to zawsze informujmy, dokąd się wybieramy. Chcąc skorzystać z zamarzniętych stawów lub innych akwenów wodnych, należy zawsze robić to w grupie i wcześniej sprawdzić grubość lodu. Bezpieczna warstwa wynosi około 10 cm. Korzystajmy ze stawów, oczek wodnych, ale nie wybierajmy się na zamarznięty lód rzek.

Jeśli okaże się, że lód zarywa się pod nogami, nigdy się nie zatrzymujmy. Należy biec do brzegu. Znajdując się pod wodą, nie próbujmy pływać, nie wykonujemy zbyt gwałtownych ruchów, aby nie znaleźć się pod lodem. Jeśli uda się wyjść, to należy czołgać się do brzegu, nie wstawajmy.