Zmieniają się warunki funkcjonowania szpitala w Mławie: likwidacja łóżek i redukcja zatrudnienia

Według wyników audytu przeprowadzonego w placówce medycznej – szpitalu w Mławie, konieczne stają się istotne zmiany. Są one związane z planowanym ograniczeniem liczby dostępnych łóżek o 37 oraz zmniejszeniem personelu. Poza tym powstanie nowy Zakład Opiekuńczo Leczniczy. Takie decyzje podjęło Starostwo Powiatowe, motywując je koniecznością uniknięcia sytuacji, w której powiat musiałby dofinansować działalność szpitala kwotą dochodzącą nawet do 20 milionów złotych rocznie. Szpital w Mławie, obecnie znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej, jest jedynym takim miejscem na terenie całego miasta i powiatu.
Mieszkańcy Mławy z rosnącym niepokojem obserwują nadchodzące zmiany, bowiem dla nich szpital w mieście to jedyna placówka medyczna w zasięgu ręki. Jedna z mieszkanek wyraziła swój smutek i obawę, mówiąc: „To tragedia, jedyny szpital, który mamy tu najbliżej to Mława. Wszystkie sprawy tu załatwiamy w naszym szpitalu. Jak zamkną nam to będzie koniec”. Kolejny mieszkaniec dodał, że duży obszar miasta i powiatu sprawia, że ludzie nie będą chcieli dojeżdżać do innych miejscowości, takich jak Ciechanów czy Żuromin, jeśli mają dostępny lokalny szpital.
W nadchodzących tygodniach planowane są znaczące cięcia. Oprócz zmniejszenia liczby łóżek na oddziałach internistycznym, chirurgicznym, pediatrycznym oraz ginekologiczno-położniczym, który niedługo zmieni swoją nazwę poprzez utratę drugiego członu, oczekuje się także transformację tego ostatniego w stronę ginekologii jednego dnia – zapewnia Piotr Parjaszewski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mławie. Cel? Odpowiednie zabezpieczenie rzeczywistych potrzeb pacjentów.