Nowoczesne oświetlenie na ulicach
Miasto Mława postanowiło zainstalować oświetlenie przy przejściu dla pieszych w ulicy Grzebskiego. Pod koniec ubiegłego roku, takie oświetlenie zostało tam wybudowane i oddane do użytku. Mława może pochwalić się punktami świetlnymi, które zasilane są energią pozyskiwaną ze słońca i wiatru. Każda z lamp kumuluje pozyskaną energię w akumulatorze, w którą jest wyposażona, a następnie uwalnia ją tuż po nadejściu zmroku. To duża oszczędność dla miasta w skali roku.
Zalety hybrydowego oświetlenia
Obecnie miasto jest w fazie testów tego typu oświetlenia. Do jego niewątpliwych zalet należy zaliczyć minimalne wymogi instalacji — nie jest potrzebny projekt techniczny czy też budowa i utrzymanie sieci. Jest to rozwiązanie o tyle innowacyjne, że nie wymaga ono od miasta kosztów utrzymania, ponieważ panele fotowoltaiczne i siłownie wiatrowe zasilają punkty świetlne. Na pewno dużym atutem jest brak przyszłych opłat za energię. W mieście można zauważyć inne, bazujące na tym samym rozwiązaniu, punkty świetlne, które działają na ulicy Piekiełko. Tam, z racji braku sieci energetycznej, postawiono na wykorzystanie hybrydowego oświetlenia. Taka instalacja sprawdza się pozytywnie. Koszt jednego punktu świetlnego to około 14 tys. zł brutto, a tyle samo miasto musiałoby zapłacić za budowę sieci i standardowego punktu świetlnego. Urzędnicy liczą na duże oszczędności związane z brakiem opłat za zasilanie.
Kolejne lampy hybrydowe już wkrótce
W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości nieco ponad 40 tys. zł na potrzeby wspomnianej instalacji w ulicy Grzebskiego. Na tym Mława jednak nie poprzestanie, z tego powodu planowane są już następne nowoczesne oświetlenia. Będą one w miejscach, w których brakuje sieci zasilającej ulice, a gdzie stoją budynki mieszkalne. Już za niedługo kolejne pięć lamp hybrydowych zostanie wybudowanych przy ulicy Karola Szymanowskiego. Z kolei trzy następne zainstalowane będąi uruchomione przy ulicy Wacława Grabowskiego „Puszczyka”.