Na ulicach staną czerwone pojemniki
Do użytku przez mieszkańców zostanie oddanych 6 pojemników w kolorze czerwonym na odpady. Jakie śmieci będzie można do nich wrzucić?
Duży problem z zalegającymi odpadami w mieszkaniach, garażach i piwnicach
Miasto postanowiło wyjść naprzeciw wszystkim tym, którzy trzymają zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie. Mława jako uczestnik ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci, dba o nasze środowisko. Mieszkańcy będą mieli możliwość pozbyć się nieużywanego sprzętu w sposób bezpieczny. Statystyki jasno pokazują, że w każdym roku zużywamy coraz więcej sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, a do roku 2050 mamy wyprodukować nawet 120 mln ton. Nie każdy wie, że tego typu śmieci powinny trafiać do specjalnych zakładów, które się tym odpowiednio zajmą. Z tego też powodu do użytku zostały oddane czerwone pojemniki. Wszystko po to, aby każdy mieszkaniec mógł w znaczący sposób przyczynić się do ochrony środowiska. Do pojemników włożymy małe sprzęty do 50 cm, a więc np. baterie, telefony, laptopy, tostery, średniej wielkości monitory, komputery, ciśnieniomierze, różnego rodzaju zabawki elektroniczne, aparaty fotograficzne i wiele innych spełniających kryteria elektroodpadu i które zmieszczą się w pojemniku.
Edukacja ekologiczna dotyczy każdego
Nieodłączną kwestią dotyczącą projektu jest edukowanie wszystkich o ekologii. Fundacja Odzyskaj Środowisko spełnia swoją misję i buduje nawet ule, które zbudowane są z pozostałości po elektroodpadach. Z elektrośmieci powstaje także biżuteria oraz sondy kosmiczne. Dla osób, które chcą bliżej zapoznać się z tematem ochrony środowiska, powstała dedykowana platforma pt.”Szkolne Centrum Recyklingu”. Z racji, że często kupujemy sprzęt elektryczny i elektroniczny, trzymamy tego typu odpady w domach, piwnicach czy garażach. Często zupełnie nie zdając sobie sprawy, że zawierają niebezpieczne substancje. Postawienie pojemników na ulicach częściowo rozwiązuje ten problem, ale wymaga podjęcia inicjatywy przez mieszkańców. Warto wspomnieć, że jest wiele rozwiązań, które pomagają segregować elektrośmieci. W pobliskiej miejscowości, Płońsku, rozdawane są sadzonki za dostarczenie takich odpadów.